V komplexní studii publikované v časopise Heredity jsme dešifrovali původ a evoluci unikátního systému mnohočetných pohlavních chromozomů tří kryptických druhů bělásků rodu Leptidea.
Proč z krajiny mizí motýli? Jak může octomilka pomoci při výzkumu huntingtonovy choroby a co slibuje studium stresových hormonů hmyzu? Těmito tématy se zabývá další díl seriálu Život je věda, který představuje práci vědců Entomologického ústavu BC AV ČR. Pořad vysílá Jihočeská televize.
Šestidílný dokumentární seriál o vědcích z Papuy Nové Guiney bude v následujících týdnech vysílat Česká televize. Filmaři se vydali do papuánské výzkumné stanice Binatang Research Center, kterou před dvaceti lety založil a vede Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR. Právě on provází v dokumentárním seriálu diváky po divokém ostrově a seznamuje je se svými novoguinejskými kolegy. První díl...
Tento přehledný článek ve zvláštním vydání časopisu Advances in Ecological Research shrnuje stávající systémy monitorování členovců a zvažuje některé inovativní způsoby budoucího výzkumu, které slibují zlepšení monitorování hmyzu v tropických ekosystémech.
Zvláštní vydání časopisu Advances in Ecological Research přináší vědecké studie, které objasňují, jak různé antropogenní hrozby ovlivňují přirozená stanoviště, včetně např. vlivu požárů a klimatických změn.
Pomoc s diagnostikou vzorků na přítomnost koronaviru nabídlo stejně jako další vědecké ústavy Akademie věd i Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích. Pokud by českobudějovická nemocnice potřebovala navýšit laboratorní kapacity, mohou vědečtí a techničtí pracovníci Biologického centra začít analyzovat vzorky téměř okamžitě. Ve svých zásobách mají izolační kity pro až 2000 vzorků a mohou...
Článek v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution zevrubně popisuje evoluci hmyzích inzulinových receptorů a ukazuje na opakovaný vznik ‚decoy of insulin receptor’, molekul odvozených od inzulinových receptorů ztrátou katalytické tyrozinové kinázy. Studie též popisuje úlohu inzulinové signalizace při determinaci délky křídel hmyzu.
Nikola Karbusová, studentka Gymnázia Česká 64 v Českých Budějovicích, získala čestné uznání v soutěži Talent Jihočeského kraje 2019 v přírodovědné kategorii starší studenti.
Tato práce odhaluje fascinující behaviorální program umožňující housence martináče Hyalophora cecropia úspěšně vytvořit svůj komplexní hedvábný kokon nezbytný pro přečkání drsných zimních podmínek.
Naše nová publikace v časopise Molecular Phylogenetics and Evolution přináší vůbec první vhled do evoluce vodního hmyzu na Kavkaze.