Významné akademické ocenění získali hydrobiolog Milan Říha a ekolog Jan Hrček z českobudějovického Biologického centra (BC) AV ČR. Předsedkyně Akademie věd prof. Eva Zažímalová jim udělila v úterý 6. června 2017 v pražské Lannově vile Prémii Otto Wichterleho. Ocenění je určeno špičkovým vědcům do 35 let věku, kteří úspěšně splnili významný vědecký úkol. Prémie přináší mladým badatelům také...
Je dobře známo, že tropické oblasti v blízkosti rovníku mají mnohem více druhů než oblasti blíže pólům. Publikace prestižním časopise v Science řeší otázku toho, jestli i vzájemné vazby mezi živočišnými druhy jsou směrem k rovníku silnější.
Článek, který jsme publikovali v časopise Frontiers of Molecular Neuroscience se zaměřuje na defekty v modifikacích transferových RNA (tRNA) jako proximální příčiny vzniku řady neurologických a neurodegenerativních onemocnění u lidí.
V tropických oblastech mnoho rostlin profituje z poskytování potravy a přístřeší svým mravenčím "partnerům", kteří je za to chrání před býložravým hmyzem.
Publikace popisuje možnost využití střevlíků pro detekci neúmyslného ovlivnění životního prostředí geneticky modifikovanými (GM) plodinami po jejich uvedení na trh (post-market environmental monitoring, PMEM). PMEM je vyžadováno právními předpisy EU a je zaměřeno na sledování případných nežádoucích změn zemědělských ekosystémů.
IDGF2 má podobný obecně homeostatický a ochranný účinek jako savčí sérové a chitinázové glykoproteiny, jež byly v nedávné době dány do souvislosti s patogenními procesy spojenými se záněty, přestavbami extracelulární tkáně, fibrózou a pevnými nádory.
Na exkurzi do Entomologického ústavu Biologického centra přišlo ve středu 140 dětí z několika mateřských a základních škol z Českých Budějovic.
Mimořádný úspěch v náročné grantové soutěži Evropské rady pro výzkum (ERC) zaznamenal David Doležel z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. Jako jediný z České republiky získal grant ERC Consolidator, který je určen vynikajícím vědcům se zkušenostmi 7 až 12 let po dosažení PhD a s dosavadními vynikajícími výzkumnými výsledky.
Prestižní evropské stipendium pro vědce vracející se z dlouhodobého pobytu v zahraničí získala genetička Lenka Bittová, nyní působící v Laboratoři vývojové genetiky na Entomologickém ústavu Biologického centra. Vloni se vrátila po dvaceti letech z USA, kde pracovala jako vědkyně v oboru biochemie na několika prestižních univerzitách – University of Illinois, Stanford University, University of...
Kombinací behaviorálních a reverzně genetických přístupů se nám poprvé podařilo jednoznačně prokázat úlohu Cry v reakci na směrový vektor přirozeného GMP u dvou druhů hmyzu.