Laboratoř agroekologie

Laboratoř agroekologie se zabývá studiem ekofyziologie hmyzích škůdců a jejich přirozených nepřátel na vybraných zemědělských plodinách. Prakticky orientovaný výzkum zacílený na inovace přináší kromě kvalitních výsledků základního výzkumu též nové originální možnosti regulace škůdců např. využitím geneticky modifikovaných plodin nebo různých metod biologické ochrany jako jsou aplikace entomopatogenních hub, hlístovek nebo metabolických látek jejich symbiontů a různých rostlinných extraktů. Agroekologie nabízí propojení špičkového základního výzkumu s praktickými znalostmi a moderními technologiemi. Naším cílem je přispívat k výzkumu a vývoji ekonomicky přínosných a trvale udržitelných postupů regulace zemědělských škůdců. 

Řešené výzkumné projekty

Vedlejší účinky transgenních rostlin

Účelem projektu bylo získat informace o vlivu pěstování geneticky modifikovaných organismů na biotické složky agroekosystému. k experimentálním účelům byla použita geneticky modifikovaná kukuřice MON 88017, která je odolná vůči bázlivci kukuřičnému (Diabrotica virgifera) a snáší použití herbicidu na bázi glyfosátu. Bázlivec zavlečený do Evropy z USA, se rychle šíří a již ohrožuje pěstování kukuřice na Moravě. Doposud používané postupy biologické a chemické ochrany nejsou dostatečně účinné, jako vhodná alternativa se jeví uvedená GM kukuřice. Za nezbytné však považujeme nutnost prozkoumat její možné vlivy na necílové organismy. Plodiny s tolerancí k herbicidům tvoří celosvětově největší část plochy GM plodin, avšak na území Evropské unie doposud nejsou schváleny k pěstování.

 

PI: Oxana Skoková Habuštová

Inovace integrované ochrany brambor proti mandelince bramborové založené na nových poznatcích genetických a biologických charakteristik

Projekt je řešen ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze, Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě a Bramborářským kroužkem v Havlíčkově Brodě a je financován Národní Agenturou pro Zemědělský Výzkum (NAZV).

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, řada/pruh, ParalelníPopis byl vytvořen automatickyProjekt komplexně řeší problematiku integrované ochrany proti mandelince bramborové tak, jak dosud nebyla v ČR řešena.

Cílem projektu řešeného za Biologické centrum AV ČR v Entomologickém ústavu je navrhnout systém efektivní kultivace a vyvinout mykoinsekticid založený na již laboratorně ověřeném kmeni entomopatogenní houby (EPF) Cordyceps fumosorosea CCM 8367 a/nebo nově izolovaných kmenů EPF Beauveria bassiana Bb8 a ověřit jeho účinnost v polních pokusech. Z tohoto hlediska je zcela zásadní laboratorní studium synergismu EPF a entomopatogenních hlístic (EPN).

Inovativní součástí výzkumu je též objasnění fyziologického pozadí podpůrného účinku adipokinetického hormonu (AKH) na účinnost insekticidů.

PI: Oxana Skoková Habuštová

Integrovaná ochrana vůči přenašečům virových chorob v sadbových bramborách a dalších plodinách

Projekt je řešen ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze, Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě a Bramborářským kroužkem v Havlíčkově Brodě a je financován Národní Agenturou pro Zemědělský Výzkum (NAZV).

Projekt se zabývá problematikou regulace virových přenašečů u brambor v ČR, jakými jsou mšice broskvoňová, mšice chmelová a mšice řešetláková. Projekt nabízí velmi komplexní řešení regulace mšic. Vzhledem k trendu vzestupu rezistence mšic k aficidům v Evropě nabádá k obměně účinných látek.

Proto cílem projektu řešeného za BC (ENTÚ) je vyvinout a ověřit účinnosti nových biologických preparátů proti virovým přenašečům založených na využití entomopatogenních hub (EPF) jako jsou Lecanicillium sp., Beauveria bassiana, Metarhizium anisopliae, Cordyceps sp. a Nomuraea rileyi. Dalším z cílů je studium účinnosti sekundárních metabolitů bakterií rodu Xenorhabdus izolovaných z entomopatogenních hlístic (EPN) a botanických pesticidů šetrných k životnímu prostředí, jež mají i protipožerový a repelentní účinek. Projekt má potenciál přinést na trh nové účinné přípravky proti mšicím a jiným drobným škůdcům z řad hmyzu.

PI: Oxana Skoková Habuštová

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Entomologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA