Mnoho druhů zvířat se vyznačuje pohlavním dimorfismem a řada predátorů loví kořist na základě její velikosti, nápadnosti nebo chování, takže u řady druhů by měly v kořisti převažovat samci nebo samice. David Boukal, Luděk Berec a Vlastimil Křivan z oddělení teoretické ekologie se tomuto fenoménu věnují v článku, který 16. července uveřejnil časopis PloS ONE.
Pomocí biotestů byla provedena první chemická identifikace kladení odpuzujícího feromonu u dravého hmyzu. Ve stopách larev mšicožravého slunéčka Cheilomenes sexmaculata byl aktivní složkou odpuzující kladení (Z)-pentacos-12-en. Alkaloid coccinellin ani nasycené uhlovodíky přítomné ve stopách i extraktu larev, které byly také individuálně testovány, nebyly účinné.
V ekologii běžně pracujeme s pojmy konkurence a negativní hustotní závislost. Negativní hustotní závislost znamená, že se zvyšující se velikostí populace klesá darwinovská fitness (zdatnost) každého jejího člena. Konkurence o společné zdroje je jedním z mechanismů vedoucích k takovéto závislosti. Ukazuje se však, že zejména při malých populačních velikostech, kdy je konkurence slabá, to mnohdy...
Lotka-Volterrův model populační dynamiky dravce a jeho kořisti je jedním z prvních pokusů o matematické vysvětlení mechanismů zabezpečujících druhovou koexistenci. Populační cykly, které tento model predikuje, je možné nalézt v řadě učebnic ekologie. Dr. Vlastimil Křivan, matematický ekolog pracující v Biologickém centru v Českých Budějovicích dokázal, že adaptivní chování dravců a jeho kořisti...
Gen Methoprene-tolerant (Met) může řídit průběh metamorfosy hmyzu tak, že v odpověď na JH reguluje expresi genu Broad-Complex, který je pro přeměnu hmyzí larvy v kuklu a dospělce absolutně nezbytný.
Studium chování larev mšicožravých slunéček ukázalo, že je odpuzují stopy zanechané jinými larvy téhož druhu. Při výzkumu jsme použili monitorovací videosystém ETHOVision, který umožnil automaticky zaznamenávat a vyhodnocovat pohyb jednotlivých larev v prostoru s čistým a kontaminovaným substrátem.
Rašeliniště představují reliktní ekosystémy ve vztahu k subarktickým biomům a žijí zde převážně izolované populace charakteristických chladnomilných druhů. Rašeliništní entomofauna má proto klíčový biogeografický a ekologický význam, její citlivost k ekologickým změnám z ní vytváří nesmírně cenný komplex bioindikátorů.
Ve spolupráci s laboratoří prof. Repperta se podařilo v očích monarchy identifikovat fotoreceptory specializované pro detekci polarizovaného světla v UV oblasti. Dále jsme objevili a charakterizovali molekulární nervovou dráhu, která propojuje cirkadiánní biologické hodiny se signální dráhou polarizovaného světla vstupujícího do mozku tohoto migrujícího motýla.
Vyšlá kniha je prvním dílem rozsáhlé publikace: Ilustrovaný katalog mšic Korejského poloostrova, která je výsledkem tříleté spolupráce české a korejské afidologie.
RNA interference (RNAi) je cestou, jak umlčet geny a tak prokázat jejich funkci i u ne-modelových organismů, kde chybí možnost cílené mutagenese. Problémem je vnesení interferující dvouvláknové RNA, která by spustila degradaci cílové mRNA, do buněk organismu. Tento problém jsme vyřešili použitím rekombinantního viru Sindbis.