Datum: 27.02.2018

Čeští vědci pomáhají zachránit unikátní kamerunský les

V pondělí se vrátila vědecká expedice z Kamerunu, která zkoumala biodiverzitu v horském deštném pralese Bimbia-Bonadikombo. Expedici vedl Robert Tropek z Entomologického ústavu BC AV ČR a její cíl byl nejen výzkum tohoto biologicky nesmírně bohatého kusu přírody, ale také snaha o její záchranu.

V této unikátní lokalitě s ohromující biologickou rozmanitostí dochází k ilegální těžbě dřeva. Z původního bohatého ekosystému zbyl už jen zlomek a hrozí, že během několika málo roků zmizí původní prales úplně.

„Jsou zde ohromné stromy, až čtyřicetimetrové s obrovskými kořenovými systémy a kmeny, které už na Mount Camerunu nejsou,“ říká v rozhovoru pro Magazín Leonardo entomolog Robert Tropek. 

Tyto tzv. litorální lesy mají unikátní mikroklima a velmi úrodnou půdu. Díky tomu je druhové složení v lese úplně jiné než v klasickém nížinném lese. I když expedice pracovala jen na malém zbytku lesa, například motýlů napočítala přes dvěstě druhů, což je dvakrát více než v České republice.

Celý les má přibližně 3600 hektarů, ale jen asi jedna desetina je ponechána jako bezzásahová. Les sponzoruje Světová banka. Má jít o kompromis mezi využíváním lesa člověkem a jeho ochranou. Bohužel se to ale nedaří, jak ukazuje zvuk motorových pil, které je zde vlastně non-stop slyšet. „Jsme přesvědčeni, že v těžbě dřeva v bezzásahové zóně jsou namočeni lidé z managementu komunitního lesa. Prostě o tom musí vědět... Pokud se okamžitě nezasáhne, tak je les víceméně ztracený. Pokud se zasáhne, i tak obnova potrvá mnoho desetiletí," upozorňuje Robert Tropek.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v archivu Českého rozhlasu.

Na snímku: Tábor, ve kterém měli základnu čeští vědci v Kamerunu. Foto: Ondřej Novák, Český rozhlas

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Entomologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA