Laboratoř aplikované entomologie
Řešené výzkumné projekty
Forest Entomology
Pracovníci Laboratoře aplikované entomologie řeší spolu s kolegy z Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) a Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO) v norském Åsu projekt "A common platform for sharing experiences and education of students in the field of forest entomology" zaměřený na sdílení metodických přístupů a vzdělávání v oboru lesnické entomologie. Díky projektu se naši doktorandi aktivně zapojují do společných experimentů prováděných v ČR i Norsku a mají možnost porovnat odlišné přístupy v ochraně lesa i přírody. Významnou součástí projektu je i společný výzkum diapauzy a fotoperiodizmu u středoevropských polyvoltinních a skandinávských monovoltinních populací lýkožrouta smrkového, Ips typographus. Projekt NF-CZ07-ICP-4-318-2016 je financován v rámci fondů EHP a Norských fondů, programu CZ07 – Spolupráce škol a stipendia.
Kontakty na partnerské instituce:
NMBU: https://www.nmbu.no/
NIBIO: www.nibio.no/
Zavádění GM kukuřice s rezistencí ke hmyzím škůdcům a tolerancí k neselektivním herbicidům v ČR
Účelem projektu je získat pro agroekologické podmínky České republiky originální informace o vlivu technologií pěstování geneticky modifikované kukuřice s rezistencí ke hmyzím škůdcům a s tolerancí k neselektivním herbicidům na biotické složky agroekosystému, především na doprovodné organismy, kterými jsou plevele, k nim asociované druhy hmyzu a vybrané taxony členovců, kteří se běžně vyskytují v polních podmínkách a plní různé beneficiální funkce, jako předací škůdců. Z geneticky modifikovaných plodin je v podmínkách ČR možné prozatím komerčně pěstovat pouze GM kukuřici s rezistencí vůči zavíječi kukuřičnému (MON 810). V souvislosti s šířením nového invazního škůdce kukuřice, brouka bázlivce kukuřičného, který již pronikl i na území ČR, je potřeba hledat účinné způsoby ochrany proti němu. Protože doposud používané postupy biologické a chemické ochrany nejsou dostatečně účinné, jeví se jako vhodná alternativa modifikovaná Bt kukuřice, která však nebyla v podmínkách ČR doposud pěstována ani na experimentálních plochách. Proto se podobně jako v případě GM kukuřice MON 810 jeví účelné až nezbytné, podobným způsobem prozkoumat necílové vlivy na entomofaunu. Plodiny s tolerancí k herbicidům tvoří celosvětově největší část plochy GM plodin, avšak v podmínkách Evropy doposud nejsou schváleny k pěstování.
Tento výzkum je prováděn ve spolupráci s kolegy z České Zemědělské Univerzity a VÚRV v Praze a je financován Ministerstvem Zemědělství.
Nové alternativní možnosti regulace klíněnky jírovcové podporující biodiverzitu přirozených nepřátel
Klíněnka jírovcová je významný škůdce jírovce, který se invazivně šíří Evropou. V České republice má pro svůj vývoj vhodné podmínky a není dostatečně regulována přirozenými mechanismy. Způsobené požerové škody na listech vedou k výraznému oslabení většiny napadených stromů. Dosavadní způsoby regulace spočívají buď v aplikaci neselektivních insekticidů nebo shrabovaní a spalovaní opadaného listí. Tyto metody však zároveň hubí i užitečné organizmy včetně přirozených nepřátel. Navrhovaný projekt má za cíl ověřit možnosti regulace klíněnky jírovcové pomocí entomopatogenních hub při současné ochraně ostatních organismů, zejména parazitických druhů hmyzu.