KGN/696 - Molekulární genetika modelových organismů

Obsah: Mnohé z objevů posledních let mají překvapivý dopad na medicínský výzkum a zdraví člověka. Jedná se o přínos jak ve formě zcela nových logických přístupů ve výzkumu, tak i detailů jednotlivých procesů při vývoji organismu či patologii chorob. Kdo by se například ještě před deseti léty odvážil tvrdit, že se o klíčových molekulárních mechanismech stárnutí, demence nebo imunitních odpovědí budeme dozvídat ze studia embryonálního vývoje much a háďátek? V rámci předmětu "Molekulární genetika modelových organismů" se budeme zabývat jednotlivými modely, jejich metodickými přednostmi a rolemi, které hrají při řešení konkrétních biologických problémů. Součástí výuky je i moderní náhled na možnosti medicínského výzkumu u člověka, včetně pokroku ve výzkumu nádorů, dědičných chorob, kmenových buněk či možností genové terapie.


KMB/023 - Základy buněčné biologie

Tento kurs je jednosemestrovým přehledem principů buněčné biologie určený studentům prvního ročníku. Je přednášený týmem pěti přednášejících, kteří jsou velmi kvalifikovanými molekulárními biology. Cílem je co nejsrozumitelnější formou přiblížit studentům fungování buňky jako základní jednotky živé hmoty, seznámit je s charakteristickými vlastnostmi DNA, RNA a proteinů a posléze naznačit složité interakce mezi těmito komponentami živé buňky. Dále se přednáška věnuje pochopení vlastností, které umožňují libovolné jednotlivé buňce žít a rozmnožovat se. Rozsah látky je zhruba pokryt knihou Základy buněčné biologie, jejíž překlad vyšel i v českém jazyce.
M. Žurovec je garantem kurzu, v rámci kurzu připravuje přednášky na téma Buněčné dělení, Kontrola buněčného dělení a Komunikace mezi buňkami, signální dráhy.

Učební materiály

Ohlas na naše přednášky