Datum: 07.02.2015

Vyšlápnout si na někoho podobné velikosti: kompetice mravenců je založena na velikosti těla

Publikace v Ecology Letters vysvětluje, proč se na epifytických kapradinách nevyskytují podobně velké druhy mravenců, zatímco ti rozdílní spolu vycházejí …

Kompetice nastává, když dva druhy zvířat nebo rostlin používají stejný zdroj, například potravy nebo hnízdních prostor. Kompetici je překvapivě obtížné odhalit. Pokud zjistíte, že dva druhy se často nevyskytují společně, není to dostatečný důkaz o kompetici: tyto dva druhy mohou prostě preferovat raději různá prostředí. K tomu je třeba provést pokusy, ve kterých je dvojice druhů umístěna ve stejném prostředí. Avšak i když pokusy ukazují, že dvojice druhů soutěží, to ještě nemusí mít žádný vliv na jejich rozšíření ve volné přírodě ve srovnání s dalšími faktory. Testovali jsme, zda probíhá kompetice mezi mravenci, kteří žijí na epifytických kapradinách (tj. kapradinách v korunách stromů). Předpokládali jsme, že druhy mravenců o podobné velikosti mohou využívat stejné zdroje. Nejprve jsme sbírali mravence z kapradin až 50 m vysoko v korunách stromů deštného lesa malajského Bornea. Druhy mravenců podobné velikosti se většinou na stejné kapradině nevyskytovali. Poté jsme testovali, zda je to způsobeno kompeticí mezi podobně velkými druhy umístěním dvojice kolonií mravenců do kapradin v laboratoři a vyzkoušeli jsme řadu různě velkých mravenců. U mravenců podobné velikosti naše pokusy ukázaly velkou míru kompetice spojenou se snahou jedné kolonie odstranit tu druhou z kapradiny. Naopak mravenci s různou velikostí těla si vzájemně nekonkurovali. Následně jsme použili počítačové simulace, abychom zjistili, co se stane, pokud budeme uvažovat druhy mravenců kolonizující všechny kapradiny v jedné části lesa. Když jsme zahrnuli výsledky laboratorních experimentů (konkurující si druhy podobných velikostí), výstupy naší simulace se velmi blížily situaci pozorované ve volné přírodě; pokud ale nebyly experimentální výsledky zahrnuty, simulace poskytla nerealistické výstupy. Z našich výsledků vyplývá, že absence podobně velkých druhů mravenců je následek kompetice a že počítačové simulace poskytují realistické výstupy pouze tehdy, když je tento vztah do simulací zahrnut.

Fayle T.M., Eggleton P., Manica A., Yusah K.M., Foster W.A. (2015) Experimentally testing and assessing the predictive power of species assembly rules for tropical canopy ants. Ecology Letters: Published online: 27 Jan. 2015.

DOI: 10.1111/ele.12403

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Entomologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA